Botoks Tedavi

Botoks Nedir? Neden Yapılır?

Botoks aslında bir ilaç türüdür. Eski dönemde şaşılık tedavisinde kullanılırken, alın çizgilerini doldurduğu saptanmış ve estetik operasyonlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Bu şekilde adı duyulan botoks, bugün ona yakın hastalığın tedavisinde ve cilt estetiğinde kullanılmaktadır. Genel olarak botoks tedavisi cilt altına enjekte edilen bir sıvıdır. Kasların çalışmasını durdurduğu için görünümde değişime neden olmaktadır. Aslında yapılan bu uygulamada, kas çalışmadığı için çöküntüler oluşmaz. Buna örnek olarak kaş dolgusu verilebilir. Özel bir sıvı vasıtası ile cilt altına enjekte ile uygulanır. Ayrıca botoks Antalya tedavi süreçlerinde de etkili sonuçları sizlere sağlayacaktır. Migren tedavisi başta olmak üzere birkaç hastalık için de uygulanmaktadır. Henüz yeni keşfedilen migren için botoks uygulaması, alına enjekte edilen sıvının, oradaki kasları durdurması ve böylelikle ağrının azalması ve hatta yok olmasına neden olur. Hiçbir botoks uygulaması kesin tedavi amaçlı olmayıp, zaman içinde geçecektir.

Botoks Yaptırmak Kolay mı?

Bu uygulamanın yapılması oldukça kolaydır. İnce uçlu iğneler vasıtası ile deri altına enjekte edilir. Bunun için bazen lokal anestezi yapılabilir. Genel olarak uygulama sırasında ve sonrasında ağrı olmamaktadır. Elbette bu uygulayanın pratikliğine de bağlı bir durumdur. Başarılı bir botoks uygulaması sonrasında ağrı, şişlik ve kızarıklık yoğun bir şekilde olmaz. Bu nedenle herkes rahatlıkla uygulayabilir ve günlük yaşamına kısa sürede devam edebilir. Bu uygulama 2560 yaş arasında ki herkese uygulanabilir. Kalıcı bir uygulama kesinlikle değildir. Ortalama 4 ile 6 ay süre kullanılabilir. Sürekli yenilendiğinde bu süre zamanla uzayacaktır. Farklılık gösteren botoks tedavisi fiyatları, uygulama alına ve şekline bağlı olarak değişmektedir. Göz, dudak, dudak çevresi, alın, kaş kaldırma ve kaş arasında ki çatıkları düzeltmek için estetik uygulama yapılabilir. Diğer taraftan birçok farklı hastalığın tedavisinde bu uygulamadan yararlanılmaktadır.

Botoks Uygulaması Sonrası Rehabilitasyon

Uygulama oldukça kısa sürer ve acısızdır. Aynı şekilde uygulamadan 3 gün sonra etkiler gözlemlenmeye başlayacaktır. 7 ile 15 gün sonrasında tam olarak netlik kazanan uygulama sonuçları izlenebilir. İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu 4 saat boyunca; yatmamalı ve öne doğru eğilmemelidir. Ayrıca uygulama yapılan alana dokunmamalı, masaj yapılmamalıdır. Kısacası botoks sonrası normal hayatınıza en hızlı şekilde başlayabilirsiniz. İlk günler uygulama alanına ve yoğunluğuna bağlı olarak mimiklerde durgunluk görülebilir. Bu dönem 7 gün ile 14 gün arasında geçecektir. Düzenli ilaç kullananalar botoks uygulamasından 7 gün önce bu ilaçları bırakmalıdırlar. Doktor ile konuya netlik kazandırabilirler. Botoks uygulaması diğer cilt estetik ve yenileme yöntemleri ile kullanılabilir. Yüz estetiğinde inceltme ya da dolgunlaştırma işlemleri yapılabilir. İnceltmede Massetter Botoks kullanılabilir. Dolgunlaştırma işlemlerinde ise dolgu kaynaklarından yararlanmak gerekmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgileri almak adına kurumumuzda ki uzman hekimler ile detaylı görüşmeleri yapabilirsiniz.